Logo

a) Define threshold wavelength. b) A metal has a work function of 2eV. Calculate the maximum speed of the emitted photoelectrons when it is…

Class 12 Physics · 2082 · Solved Question with Answer

a) Define threshold wavelength. 
b) A metal has a work function of 2eV. Calculate the maximum speed of the emitted photoelectrons when it is illuminated by radiation of wavelength 150nm. What is the least frequency of the radiation for which electrons are emitted?
(Given: Planck's constant h = 6.62×10⁻³⁴ Js, m = 9.1×10⁻³¹ Kg, e = 1.6×10⁻¹⁹ C) 
c) State Heisenberg's Uncertainty Principle. [1]
d) Obtain an expression for velocity of an electron in nᵗʰ orbit of hydrogen atom. 

Solution

Please login to view the answer.